5.8 C
Stockholm
tisdag, mars 25, 2025
HemISHOCKEYBrödernas vann utan skönspel – ”En stark och rättvis seger”

Brödernas vann utan skönspel – ”En stark och rättvis seger”

Publicerad:

Liknande artiklar

KLART: Croneld lämnar Täby FC – nya äventyr väntar

SILLY SEASON Lagom till slutspelet kommer Täby FC en...

Täby FC slutade trea – nu väntar Endre i kvarten

INNEBANDY Täby FC lyckades vända ett 1–3 underläge nere...

Brödernas tappade 3–1 ledning – 5:e och avgörande

HOCKEY Brödernas/Väsby har haft en tuff matchserie mot Sundsvalls...

NORRORTS-TV – Boyaic: ”Tror vi kan slå vilket lag som helst”

https://youtu.be/CtFX_gnZdyA?si=zpiqH8XXC0WosZLi

NORRORTS-TV – Palm: ”Komplext att vara bra över 30 omgångar”

https://youtu.be/h1UAuLbf_IU?si=w3NSbf9pgTNEHhny

HOCKEY Vägen mot Hockeyallsvenskan har börjat på allvar nu. Brödernas/Väsby behövde inte förta sig speciellt för att vinna första matchen i bäst av fem mot Piteå HC.

Nu är allvaret i gång på riktigt för Brödernas/Väsby. Matcherna som spelas framöver är det inte poäng eller tabellplacering som står på spel. Nu är det matchserie i bäst av fem som gäller.

I första kvartsfinal, där Piteå HC står för motståndet, blev det en relativt enkel seger utan att spela något speciellt skönlir. Matchen slutade 4–1 till Brödernas/Väsby, där målen gjordes av Jeremias Lindewall, Marcus Kivelä Carlzon, Filip Rydström och Ludvig Laband.

–Skönt att starta slutspelet med en seger. Mycket vilja och inget vidare skönspel från vår sida idag. Tajmingen och passningsspelet satt inte där, vilket gör att spelet med puck hackar, Men vi tar med oss en stark och rättvis seger, och blickar framåt emot morgondagen, där vi behöver komma upp med en än bättre prestation, säger tränaren Jesper Kemi till klubbens hemsida.

Foto: Mikael Nisser Einarsson

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com