16.7 C
Stockholm
måndag, juli 22, 2024
HemISHOCKEYSportchefen: ”Gjort en analys av framtiden”

Sportchefen: ”Gjort en analys av framtiden”

Publicerad:

Liknande artiklar

UPPGIFTER: Täby FK sparkar tränaren och sportchefen

FOTBOLL Säsong 2024 har varit tuff för Täby FK:s...

Sollentuna chanslösa – tredje raka förlusten

FOTBOLL Det var ingen rolig fredagskväll för Sollentuna FK....

SDHL:s trotjänare spelar i SDE – oklart med Löwenhielm

HOCKEY Drygt en vecka till midsommar och kanske ytterligare...

Hallsta fast i botten av tabellen

ROSLAGSSPORTEN Säsongens sjunde förlust blev ett faktum under måndagskvällen...

IFK Stocksund gav svar på tal – behövde bara en halvlek

FOTBOLL IFK Stocksund behövde bara en halvlek i hemmamatchen...

HOCKEY Det blev minst sagt upprörda känslor när Väsby meddelande klubbens framtid. I ett långt samarbetsavtal med hamburgerkedja Brödernas kommer A-laget till kommande säsong genom gå stora förändringar.
–Samarbetet säkerställer intäkter varje säsong, som annars skulle ta oss många år att få in, säger lagets sportchef Tom Tärnström.

Väsby Hockey och Brödernas har idag ingått ett samarbete inför säsongen 2023/24. Detta innebär att klubbens representationslag kommer att marknadsföras som Brödernas Väsby IK HK.”, inledde klubben sitt pressmeddelande under onsdagseftermiddagen.

Nyheten gjorde att i stort sett hela hockeysverige blev riktigt upprörda.
–”Väsby har sålt sin själ – motbjudande. Mörkaste dagen i 08-hockeyns historia”
skrev Aftonbladets sportjournalist Marcus Leifby i sin krönika.

Sent under onsdagskvällen publicerade Väsby en artikel med klubbens sportchef, Tom Tärnström, där han ger sin förklaring till detta samarbete med Hamburgerkedjan.
– Vi har gjort en analys av framtiden där det blir tydligt att en fortsatt drift av seniorverksamheten på den nivå vi har idag inte är möjlig. Vi ser att, om vi inte kan säkerställa den sportsliga kvalitén, så kommer den negativa trenden att fortsätta nedåt.

Tärnström menar att detta samarbete i framtiden kommer ge ”ringar på vattnet” när det gäller sponsorintäkter.
– Samarbetet säkerställer även intäkter varje säsong, som annars skulle ta oss många år att få in. Vi kommer också att kunna erbjuda våra samarbetspartners ett helt annat värde med större exponering över hela Sverige, vilket gör att vi tror att våra egna sponsorintäkter också kommer att öka.

Målsättningen är tydlig.

Sportsligt ska klubben spela SHL 2030, om sju år. När det gäller övriga mål vill klubben vända den negativa trenden som råder i Stockholm inom hockeyn.

–Målsättningen är att vara en klubb i Stockholm som vänder den negativa trenden som hela Stockholmsregionen är inne i. Vi vill bygga ett lag med en tydlig Stockholmsidentitet vars målsättning är att spela minst i Hockeyallsvenskan. Vi ska vara framåtlutade i vår sportsliga satsning och drivande i frågor som ska kunna erbjuda en bra miljö för seniorspelare i regionen att ta sig till nästa nivå tillsammans med oss.

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter