-1.9 C
Stockholm
onsdag, februari 12, 2025
HemISHOCKEYDrömstart för Sollentuna – slutade med kraschlandning

Drömstart för Sollentuna – slutade med kraschlandning

Publicerad:

Liknande artiklar

Täby FC tappade poäng – halkande ner en placering

INNEBANDY Täby FC lyckades inte fullt ut med sin...

Vallentuna har fortsatt problem på bortaplan

HOCKEY Bortaplan är inte Vallentunas grej. I onsdagskväll var...

KLART: Målskytt lämnar BSK-dam

SILLY SEASON Bollstanäs SK var länge inblandade i racet...

Tidigare IFK Österåkermålvakt drar på sig Täby FK-tröjan

SILLY SEASON Täby FK:s herrtrupp börjar ta form. Flera...

HOCKEYETTAN Förlustspöket har bokstavligen bitit sig fast hos Sollentuna Hockey. I norrortsderbyt mot Wings fick man en drömstart. Det slutade med ett nytt haveri och laget är cementerat i botten.

Allt verkar ha gått i lås för Sollentuna Hockey denna säsongen, även om det såg ut som man fått lite medvind under sista delen av grundserien, med 6 raka vinster.

I fortsättningsserien har förlustspöket på nytt formligen klistrat sig fast i Sollentunas omklädningsrum. Det spelar ingen roll om det varit borta eller hemma.

Fram till norrortsderbyt, på hemmaplan, mot Wings under söndagseftermiddagen, alla hjärtans dag, hade laget inkasserat en seger, tre oavgjord och sju förluster under ordinarie matchtid.

Därför kan man sätta ordet ”drömstart”. För när drygt fem minuter hade avverkats av norrortsderbyt hade Sollentuna gått upp i en 2-0-ledning. Då vaknade tydligen gästerna till och insåg att det var hockeymatch. Strax innan powerbreaket gjorde Wings 2-1.

Det var början på en ”kraschlandning för hemmalaget. Inom loppet av 1:27 hade 2-0-ledningen förvandlads till ett 2-4-underläge när man klev av isen efter första perioden. Det blev en mållös mittperiod trots mängder av skott (15-7 till Sollentuna). Sollentuna lyckades inte återhämta sig efter den chockavslutningen man fick i första. Wings såg till att få sista ordet, målmässigt, när man med 39 sekunder kvar gjorde 2-5.

FOTO: swehockey.se
Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com