1.8 C
Stockholm
onsdag, januari 22, 2025
HemINNEBANDYStockholmsderby i damernas SSL – Täby visade vägen

Stockholmsderby i damernas SSL – Täby visade vägen

Publicerad:

Liknande artiklar

KLART: Mittfältare lämnar Täby FK – klar för Hammarby

FOTBOLL Täby FK degraderades till division 2 till fotbollssäsongen...

Motvinden fortsätter för Wings – får vänta på första segern

HOCKEY Wings HC har bokstavligt talat inlett hockeyåret 2025...

Brödernas/Väsby hakar på Hudiksvall i toppen

HOCKEY Bördernas/Väsby fortsätter plocka poäng och hakar på Hudiksvall...

Vallentuna fortsätter blanda och ge

HOCKEY Under lördagseftermiddag var det glädje i Vallentunagänget. Detta...

Suddenseger och strafförlust – SDE topp 4

HOCKEY SDE hade haft en uppåtgående trend. När helgen...

INNEBANDY Inför drygt 550 personer i hemmaborgen Hägerneholmshallen skulle Täby FC visa sin dominas i Stockholmsderby. Nacka Wallenstam fick ge sig när Täbylaget växlade upp. Matchen slutade med en 7-4 seger till hemmalaget.

Det var uppdukat för innebandyfest. Första stockholmsderbyt i damernas högsta liga i innebandy på två säsonger, när Täby FC och Nacka Wallenstam drabbade samman.

Det var regerande mästarinnorna som fick börja plocka ut bollen från eget mål. Då hade det gått dryga minuten av matchen. Men i mitten av första perioden tryckte Ranja Varli dit kvitteringen. Och vändningen var ett faktum när Julia Ulvhag satte 2-1 knappa minuten senare. Nacka skulle dock utjämna innan pausvilan.

Det skulle dröja nästa tretton minuter av mittperioden innan nästa mål kom. Det var målsnipern Matilda Sjödin som var framme och gjorde 3-2. Sedan rasslade till och på 41 sekunder hade både Moa Tschöp och Sara Attermo skrivit in sig i målprotokollet. Tschöp skulle även få göra ett andra mål innan period två var över.

I tredje satte även Attermo sitt andra mål och slog ner spiken för Nacka i och med 7-2. Gästerna putsade dock till resultatet en aning och matchen slutade med en 7-4 seger för Täby, som därmed tar sig upp på en andra plats i en något haltande tabell.

FOTO: ARKIV/ Keith Rönnberg-ImageBlue

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter