-4.9 C
Stockholm
måndag, januari 13, 2025
HemFOTBOLLSFK fortsatt inblandad i negativt kval

SFK fortsatt inblandad i negativt kval

Publicerad:

Liknande artiklar

Suddenseger för FBC Sollentuna

INNEBANDY Efter jul- och nyårsledigheten var det dags för...

Brödernas/Väsby tillbaka som vinnare – Sollentuna chanslösa

HOCKEY Det var inget snack. I tredje norrortsderbyt i...

Platt fall för Vallentuna Hockey

HOCKEY Efter två raka norrortsderbysegrar för Vallentuna så blev...

Hockeyåret 2025 har börjat i moll för Viggan/Waxholm

HOCKEYTVÅAN Hockeyåret 2024 slutade med en 1–9 förlust för...

Straffdramatik efter att Täby FC tappat 4–0

INNEBANDY Täby FC startade innebandyåret 2025 med att tappa...

FOTBOLL Sollentuna FK var i poängbehov. Detta för att undvika ett negativt kval. Seger mot Team TG hade gjort att man varit på något säker mark. Men en ny förlust på kontot – bara två poäng ner till kvalstrecket.

Sollentuna FK hade chansen att hänga av sig lagen som är inblandade i det negativa kvalstrecket. Då var en seger nödvändig mot Team TG. Matchen inleddes perfekt av SFK. Alexander Seger sköt in bollen efter en frispark, i matchminut 6. Glädjen blev dock kortvarig för tre minuter senare var det kvitterat.

Inblandade i kvaldramatiken

1-1 stod sig en bit in i andra, då man slarvade i försvarspelet och Erik Granath dök upp och kunde retfullt rulla in bollen till 1-2. Ett mål som visade sig bli matchen sista. Sollentuna är därmed åter inblandade i det negativa kvalstrecket. Laget, som har två poäng tillgodo, möter i näst sista omgången Karlstad BK, på bortaplan, för att i sista omgången ta emot Gefle på Sollentunavallen. Det positiva i allt är att man har allt i egna händer för att säkra ett division 1-kontrakt till nästa säsong. 

FOTO: ARKIV/Timo Peter Grönlund

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter