13.3 C
Stockholm
torsdag, september 18, 2025
HemISHOCKEYSollentuna HC vände underläge – Paulsson matchhjälte

Sollentuna HC vände underläge – Paulsson matchhjälte

Publicerad:

HOCKEY Hockeyettanlagens försäsong börjar närma sig slutet. Sollentuna HC hade hemmamatch mot Enköpings SK HK och fick kämpa hårt för att vara nöjda efteråt.

Nu återstår någon eller några träningsmatcher innan allvaret där igång på riktigt. 1 oktober släpps pucken i hockeyettans norra serie för en ny säsong.

Sollentuna HC håller på att finslipa sina detaljer. I går var seriekonkurrenten Enköping SK HK på besök. Och det var gästerna som inledde bästa.

Efter bara 5:53 stod det 0–2 på matchtavlan.

Reduceringen 1–2 för SHC kom inledningsvis av andra perioden, målskytt Nicklas Berglund.

Men 20 sekunder in i tredje, i numerärt överläge, sköt Enköpings Tim Almgren kanske det hårdaste skottet under matchen som gick i nät bakom Isac Grönhagen i Sollentunamålet.

Erik Stenbacka skickade in reduceringen 2–3, i bortre krysset, några minuter efter Enköpingsmålet.

Med drygt fem minuter kvar slog Tomas Pardo in 3–3-pucken. Och matchen skulle gå till en förlängning. Den hann bli 57 sekunder gammal, när Lucas Paulsson fick på ett slagskott innan för blå som hittade luckan bakom Enköpingskeepern Emil Jansson.

– Vi vann men det var en jättedålig insats av oss, säger Lucas Paulsson till lagets instagramkonto och tillägger:

– Det finns en del att jobba på. Vi måste framför allt upp från start helt enkelt för att vinna i serien annars kommer vi bli straffade av vilket lag som helst.

FOTO: ARKIV

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com