11.7 C
Stockholm
torsdag, maj 29, 2025
HemFOTBOLLVallentuna Fotboll målmässigt överlägsna – Hyppel: ”Många olika förklaringar”

Vallentuna Fotboll målmässigt överlägsna – Hyppel: ”Många olika förklaringar”

Publicerad:

FOTBOLL Vallentuna Fotboll har bokstavligt talat fått målskyttet att lossna denna säsongen. På åtta matcher 52 fullträffar gjorts. Det gör att man leder serien, dock bara med två poäng. Succén kan möjligen stavas – Per Hyppel.

Det har varit tuffa år för Vallentuna Fotboll. Klubben var ett division 3-lag fram till 2020. Då smällde Coronaviruset till och hela världen blev lamslaget. Fotbollssäsongen detta år blev nerbantat från 22 matcher till 11. Och då lyckades Vallentunagänget bara vinna en match och spelade ihop fem poäng, vilket gjorde att laget degraderades till divsion 4. Sedan har herrlaget kämpat på bytt en del tränare.

Och förra säsongen tog Per Hyppel över som huvudtränare. Detta efter några succéår med IFK Österåker, nu Österåker United, som kvalade upp till division 1.

2024 blev direkt en succé med Hyppel. En fin andra plats med 51 inspelade poäng. Det gjorde att laget fick kvala upp till division 3, där man inte räckte till hela vägen.

Denna säsongen har också inlett succéartat. Efter åtta matcher har laget tagit täten i tabellen med 22 inspelade poäng, två mer än tabelltvåan, Parsian IF.

– Tycker vi utvecklas och tar steg som lag och som förening varje år. Grunden är fantastiska och ödmjuka spelare som tränar varje pass, varje vecka på en hög nivå under tuff kravställning med hjärta för gruppen och klubben, säger Per Hyppel till Norrortssporten.

Noterbart är att laget har bokstavligt talalt haft rena målfyrverkeriet i matcherna, förutom mot just tabelltvåan. Vallentuna har en plus/minus-statistik på +45 – 52 gjorda mål och sju insläppta. Detta är 30 fler gjorda mål än Parsian IF.

– Vi har verkligen fått det att lossna bättre i målskyttet och förklaringen är nog många olika saker. Vi skapar inte särskilt mycket fler chanser än under förra året då vi hade vansinnigt svårt att göra mål tyvärr. Förutom att jag tycker laget allmänt tar steg varje år så har vi fått in spelare som Tore Dernell, Alan Naib, Hampus Worming och Peiman Pahvelan. Samtliga har en hög nivå i slutprodukt offensivt. Sedan har Sonny Nordengrim samt Peiman Pahvelan kommit in i ledarstaben och gör fina insatser inte minst i den offensiva delen. Förklaringen är nog en kombination av dessa parametrar, säger Hyppel.

Hur vill du beskriva årets Vallentunatrupp?

– Ett gäng väldigt fina karaktärer som är ödmjuka och jobbar hårt varje vecka.

Vad kommer att krävas av er för att ta klivet upp i trean?

–Att vi fortsätter med ödmjukhet och ett arbete för att alltid vilja bli bättre, aldrig vara nöjda, hela tiden sträva framåt mot bättre prestationer.

FOTO: Arkiv

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com