1.9 C
Stockholm
torsdag, maj 1, 2025
HemINNEBANDYNykomlingarna Lockerud nästa för Åkersberga

Nykomlingarna Lockerud nästa för Åkersberga

Publicerad:

Liknande artiklar

Målsnålt i norrortsderby i damettan

FOTBOLL Sent mål i första halvleken och ett med...

NORRORTS–TV: Höjdpunkter Vasalund – FC Arlanda

https://youtu.be/EaONOQNlo24 FC Arlanda har funnit vägar till att plocka poäng....

Jesper Kemi nytt tränaruppdrag i hockeyettan

SILLY SEASON Det är en spännande tid hockeyklubbarna har...

Lokalfotbollen i siffror

Det spelades en hel del matcher under fredagskvällen och...

Tysk forward lämnar – Tjeckisk forward in

SILLY SEASON Det märkas att SDE:s damlag håller på...

INNEBANDY Förlusten i premiären på hemmaplan blev tung för Åkersberga. Nu har laget lagt detta bakom sig och vet vad som krävs för att ta segern mot nykomlingarna Lockerud i helgen.
–Öka effektiviteten i våra avslutslägen och att bibehålla energi och aggressivitet genom hela matchen, säger lagkaptenen Mikaela Jönsson.

En premiär är alltid en premiär. Kan vara en del nervositet och spänning hos spelare.

I Åkersbergas fall när hemmapremiären mot Endre blev en tung 2–4 förlust var det nog mer att man var ineffektiva när man väl skapade målchanser.
– Premiären blev en jämn tillställning där Endre drog det längsta strået. Vi gör två riktigt bra perioder försvarsmässigt och skapar mängder med bra målchanser under hela matchen. Hade stjärnorna stått rätt hade vi fått med oss tre poäng, konstaterar lagkaptenen Mikaela Jönsson med lite distans från matchen.

Vad tar ni med er från premiären till helgens fight och vad bör blir bättre enligt dig?

– Det vi tar med oss från premiären är vår första och sista period, där vi gör otroligt många saker rätt både offensivt och defensivt. Det vi behöver jobba på är att öka effektiviteten i våra avslutslägen och att bibehålla energi och aggressivitet genom hela matchen.

Kriga för klubbmärket”

Lagbygget har varit tufft för Åkersbergaklubben. Flera nyckelspelare och målskyttar har valt att lämna till denna säsongen, vilket också gjort att experterna tror det blir urtåg från högstaserien efter att säsongen är färdigspelad.

Men någonstans i jobbet med rekrytering har klubben lyckats få hem spelare som tidigare spelat i laget.

–Jag är otroligt imponerad och stolt över hur vi har fått ihop den här gruppen efter sommarens stora omsättning. Det är fina tjejer som har kommit in. De flesta har varit hos oss tidigare och alla är redo att kriga för klubbmärket och för varandra, säger Jönsson om lagbygget.

FOTO: Arkiv

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com