3.6 C
Stockholm
onsdag, mars 26, 2025
HemSILLY SEASON - ISHOCKEYVäsbytruppen förstärks – forward och back presenterad

Väsbytruppen förstärks – forward och back presenterad

Publicerad:

Liknande artiklar

KLART: Croneld lämnar Täby FC – nya äventyr väntar

SILLY SEASON Lagom till slutspelet kommer Täby FC en...

Täby FC slutade trea – nu väntar Endre i kvarten

INNEBANDY Täby FC lyckades vända ett 1–3 underläge nere...

Brödernas tappade 3–1 ledning – 5:e och avgörande

HOCKEY Brödernas/Väsby har haft en tuff matchserie mot Sundsvalls...

NORRORTS-TV – Boyaic: ”Tror vi kan slå vilket lag som helst”

https://youtu.be/CtFX_gnZdyA?si=zpiqH8XXC0WosZLi

NORRORTS-TV – Palm: ”Komplext att vara bra över 30 omgångar”

https://youtu.be/h1UAuLbf_IU?si=w3NSbf9pgTNEHhny

HOCKEY Slutspurten på allettan har inletts och slutspelet väntar runt hörnet. Väsby har gjort klart med två spelare, en forward och en back.
Vi har jobbat hårt för att bredda ut truppen inför fortsättningen, säger sportchefen Tom Tärnström till klubbens hemsida.

Det förbereds in i minsta detalj när slutspelet väntar runt hörnet. Väsby har scannat av spelarmarknaden och funnit en forward samt en back som kommer att förstärka laget.

Det handlar om Wingsforwarden Jesper Andersson och Enköpingsbacken Wilmer Lindblad.
– Vi har jobbat hårt för att bredda ut truppen inför fortsättningen av Allettan och slutspelet, och är väldigt nöjda att kunna presentera Jesper och Wilmer. Jesper är en spelskicklig och allround forward med bra fart. som jag faktiskt försökte få in i truppen redan inför denna säsong.
– Wilmer är en back som har sina främsta styrkor i spelet med puck, och jag ser en hög potential i honom som blir spännande att se om vi kan få fram. Jag är väldigt nöjd med dessa lösningar och ser fram emot att de ansluter till truppen, säger sportchef Tom Tärnström.

Dessutom har laget säkrat upp med en tredjemålvakt, Filip Plars från division 2-klubben Viggbyholms IK och låter en forward lämna truppen.
– Det ger oss en trygghet att vi får in en tredjemålvakt ifall någon av våra målvakter skulle gå sönder. Vi har även valt att släppa tillbaka Tim Dackell till Almtunas J20-lag. Han är ung och behöver mer speltid, säger Tärnström.

FOTO: Mikael Einarsson/Väsby Hockey

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com