12.9 C
Stockholm
fredag, april 18, 2025
HemSILLY SEASON – FOTBOLLKLART: Succétränaren tar över moderklubben

KLART: Succétränaren tar över moderklubben

Publicerad:

Liknande artiklar

Täby FC räddade en matchboll – De Gysser matchhjälte

INNEBANDY Täby FC har ett tufft utgångsläge för att...

Söndagens fotboll i siffror

Här kommer söndagens fotbollsmatcher i siffror. Nu har även...

Norrorts–TV: Höjdpunkter Vasalund – IFK Stocksund

https://youtu.be/kq3NJnd8jpc?si=QFEe6kjx4YUkvxRh IFK Stocksund har fortsatt problem att finna vinnarvägen. I...

NORRORTS–TV: Höjdpunkter Team TG – FC Arlanda

https://youtu.be/ehzyYps4Nag?si=TgTVl_I7NAXetXEK I nykomlingsmötet uppe Umeå, Team TG mot FC Arlanda,...

Tufft läge för Täby FC – en mirakelkur behövs

INNEBANDY Det är först till tre vunna matcher som...

FOTBOLL Succétränare tog IFK Österåker från ett hoppande upp och ner från fyran till trean till att vara ett stabilt topplag i division 2 på fem år. Nu har han signerat för sin moderklubb.

Per Hyppel är helgonförklarad i fotbollsklubben IFK Österåker. Under hans fem år har laget gått från ett ”jojo”-lag mellan fyran och tre till att vara ett stabilt topplag i division två där man till och med varit bära att ta klivet till tredje högsta serien i svensk herrfotboll – division 1.

Pausen i sin tränarkarriär varade inte speciellt länge när moderklubben Vallentuna BK ringde och hörde sig för.

–Tanken var att pausa lite i tränarrollen efter mina 5 år i IFK Österåker men när moderklubben visar ett så stort engagemang och intresse att få mig på plats var det svårt att tacka nej. Det ska bli väldigt roligt att ta sig an denna uppgift då jag vet att Vallentuna numer har många unga och talangfulla spelare där många gått igenom den egna ungdomsverksamheten, säger Per Hyppel till klubbens hemsida.

Klubbens sportchef Pontus Johansson är givetvis nöjd att fått huvudtränarfrågan på plats.

–Per Hyppel blir ett starkt tillskott till ledarstaben och en viktig pusselbit i vårt långsiktiga arbete.

I Hyppel får vi en enormt kompetent och erfaren tränare med stort VBK-hjärta som dessutom delar klubbens vision och arbetssätt. Jag stolt över att vi fått in en skicklig och eftertraktad tränare som Pelle.

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com