Senaste Nyheterna:

Hyppel lämnar IFK Österåker – det blev fem succéår

FOTBOLL Han tog IFK Österåker från division 4 till...

Målsnålt och straffdrama i stockholmsderbyt

HOCKEY SDE har de två senaste Stockholmsderbymatcherna haft ett...

Skridskostark forward till SDE

HOCKEY SDE har fyllt på sin truppen. En ny...

StFF går egen väg i distriktsfotbollen

CORONAVIRUSET Stockholms Fotbollförbund sköt upp seriestarten till 13 april. Nu kommer nya besked – skjuts fram ytterligare en vecka – Nytt datum är 17 april enligt StFF:s hemsida. Upplandsförbundet har dock valt SvFF:s riktlinjer och kör en enkelserie med start 13 juni.
Jag hade mina misstankar om att detta kunde ske pga att SvFF har valt att göra så från div 3 och uppåt så varför ska div 4 och de lägre serierna inte göra likadant, säger Brottbys tränare Navid Haque till klubbens hemsida efter beslutet.

Svenska Fotbollförbundet skjutit upp samtliga seriepremiärer från Allsvenskan till division 3 samt Damallsvenskan, Elitettan och division 1 för damer.

Det pågår diskussioner om att starta säsong 2020, där matcherna spelas utan publik. Information/beslut om detta kommer att komma 11 mars, enligt SvFF:s hemsida.

När det gäller distriktsfotbollen, så har dessa förbund valt lite olika vägar. Stockholms Fotbollförbund (StFF) är en av dessa som valde att flytta fram seriepremiär en vecka, med start 13 april. Men nu kommer nya beslut (6 mars) där man skjuter fram starten ytterligare – Nytt startdatum 17 april.

–”Under hela dagen har Stockholms Fotbollförbunds ledning suttit i möte för att tydligt kunna kommunicera när seriespelet för vår verksamhet skall kunna starta. Då förtydligande behövs runt skillnader mellan träningsmatch och tävlingsmatch samt om rekommendationen som rör begränsning om sammankomst på 50 personer, har ledningen nu på kvällen tagit beslut om att ytterligare skjuta upp alla tävlingsmatcher till att tidigast starta fredagen den 17 april för att få mer tydlighet.”, skriver Stockholms Fotbollsförbund på sin hemsida efter att nya möten har hållits.

Upplands Fotbollsförbund har valt att följa SvFF:s linjer när det gäller framskjutna seriepremiärer. Deras seriestart kommer att vara 13 juni och bli en enkelserie. Detta hade Brottby SK:s herrlag, som degraderas till division 4 till denna säsongen, på känn och är inte förvånade över beslutet.
– Jag hade mina misstankar om att detta kunde ske pga att SVFF har valt att göra så från div.3 och uppåt så varför ska div 4 och de lägre serierna inte göra likadant? Så det var rätt väntat. Sen att lira en enkelserie är inte lätt, säger Brottbys tränare Navid Haque till klubbens hemsida som nu får rikta in sig på att förlänga försäsongen.
– Vi får fortsätta att ha en försäsong och fortsätta jobba på vad vi gjort hela vintern och finslipa på det mesta för nu har vi ju tid för det. Men i dagsläget så har vi ett litet uppehåll från gemensam träning och vi får se vad vi gör de kommande veckorna.

Andra närliggande distriktsförbund har andra startdatum på sina seriepremiärer:

Södermanland – 20 maj
Östergötland – 30 april
Västmanland – Början av augusti samt 20 maj (div 2 damer)
Uppland – 13 juni

Senaste

Hyppel lämnar IFK Österåker – det blev fem succéår

FOTBOLL Han tog IFK Österåker från division 4 till...

Målsnålt och straffdrama i stockholmsderbyt

HOCKEY SDE har de två senaste Stockholmsderbymatcherna haft ett...

Skridskostark forward till SDE

HOCKEY SDE har fyllt på sin truppen. En ny...

Skånela tillbaka på vinnarspåret

HANDBOLL Revanschlustan fanns där under söndagen för Skånelas herrar....
spot_img

Trendar Just Nu

Runnemo och Glasberg lämnar IK Frej Täby

SILLY SEASON – Stommen som fanns i Frej Täby...

5 egenskaper de bästa fotbollsspelarna har gemensamt

Det räcker inte med att ha kontroll över hur...

KLART: Lämnar Väsby – klar för division 2-klubb

HOCKEY Konkurrensen i Väsby Hockey har hårdnat - speciellt...

Håller damfotboll på att bli lika stor som herrfotboll?

Damfotboll växer sig allt större efter att länge ha...

Därför slutade Anders Rylander som ordförande i Stocksund: ”Hade inget annat val”

FOTBOLL Förra veckan meddelade Anders Rylander att han avgår...
Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Hyppel lämnar IFK Österåker – det blev fem succéår

FOTBOLL Han tog IFK Österåker från division 4 till att vara ett topplag i division 2. Efter fem säsonger kliver han av tåget.–Jag är...

Målsnålt och straffdrama i stockholmsderbyt

HOCKEY SDE har de två senaste Stockholmsderbymatcherna haft ett spöke över sig. I matchen mot Djurgården under måndagen såg man till att hålla spöket...

Skridskostark forward till SDE

HOCKEY SDE har fyllt på sin truppen. En ny forward gjordes klart innan helgens matcher mot Leksand och Brynäs. SDE har denna säsongen haft 11...

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Hej alla besökare


STÖTTA FÖRENINGSLIVET!

Bli årsmedlem av Norrortssporten PLUS -
För varje medlem går 100 KR tillbaka till föreningslivet – via utmärkelse varje år.

 Teckna ett pluskonto genom att klicka här

TACK!

 

This will close in 20 seconds