12.3 C
Stockholm
torsdag, maj 1, 2025
HemZnurranStockholmsderbyn duggar tätt i SDHL – SDE möter Djurgården

Stockholmsderbyn duggar tätt i SDHL – SDE möter Djurgården

Publicerad:

Liknande artiklar

Målsnålt i norrortsderby i damettan

FOTBOLL Sent mål i första halvleken och ett med...

NORRORTS–TV: Höjdpunkter Vasalund – FC Arlanda

https://youtu.be/EaONOQNlo24 FC Arlanda har funnit vägar till att plocka poäng....

Jesper Kemi nytt tränaruppdrag i hockeyettan

SILLY SEASON Det är en spännande tid hockeyklubbarna har...

Lokalfotbollen i siffror

Det spelades en hel del matcher under fredagskvällen och...

Tysk forward lämnar – Tjeckisk forward in

SILLY SEASON Det märkas att SDE:s damlag håller på...

HOCKEY Andra matchen för SDE blir ett Stockholmsderby. Laget besöker hovet för att ta sig an Djurgården.
Det ska bli intressant att se hur de spelar i år, säger SDE:s första målskytt Julie Zwarthoed om derbyt till klubbens hemsida.

Mindre än 24 timmar till nedsläpp. Det är andra matchen för säsongen för SDE. Första blev en snöplig förlust, borta mot Linköping, med 2–3, där laget hade ledningen med 2–0 efter åtta minuters spel, men tappade i slutminuterna.
– Det borde inte hända längre, det är inte första gången. Vi måste fortsätta jobba på självförtroendet i slutet av matcherna, säger Julie Zwarthoed.

Nu är det Djurgården som står för motståndet och fick en lysande start genom att vinna mot AIK i seriepremiären. Detta vill SDE-gänget ändra på.
– Om vi spelar som vi har tränat hela försäsongen ska vi inte ha några problem. Vi måste alltid ge 100 procent, aldrig ge upp och alltid vara bättre än det senaste bytet, avslutar Zwarthoed.

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com