11 C
Stockholm
torsdag, juni 26, 2025
HemISHOCKEYLämnar Brödernas/Väsby – klar för seriekonkurrenten

Lämnar Brödernas/Väsby – klar för seriekonkurrenten

Publicerad:

HOCKEY Det blir att värva ny back för Brödernas/Väsby. I början av veckan meddelade klubben att en av trotjänarna lämnar klubben.

Brödernas/Väsby meddelade under tisdagen att backen Daniel Carlqvist lämnar klubben. Efter tre säsonger och 145 matcher för laget går man varsin väg.

– Nu har vi dessvärre kommit till ett skede där våra vägar bär åt olika håll. Vi tackar för den goda tid som Daniel varit hos oss och hoppas att våra vägar kan komma att korsas igen, skriver klubben på sin hemsida.

Under onsdagen kom beskedet vart Carlqvist spelar hockey i under kommande säsong – Visby/Roma.

–Stark. Rörlig. Rutinerad. Nästa pusselbit i backsidan är på plats – och det är en spelare som verkligen har klivit fram i Hockeyettan de senaste säsongerna. Med storlek, spelsinne och en utlåning till Hockeyallsvenskan i bagaget, kommer han in med både kvalitet och utvecklingskurva, skriver Gotlandsklubben på sin facebooksida.

FOTO: Mikael Einarsson Nisser

Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com