Senaste Nyheterna:

Sollentunas drömstart bäddade för jubel i premiären

HOCKEY Det blev en rivstart för Sollentuna när säsongen...

Andra perioden fällde Viggan i premiären

HOCKEY Nu har även hockeytvåan dragit i gång. Viggans...

Täby FK:s damer behövde bara 24 minuter

FOTBOLL Det blev inte mycket till spänning när Täby...

Klubbmärket skrotas – nytt presenterat: ”Vill mer och nu vill vi det under ny flagg”

Denna Artikeln Är Låst

Artikeln kräver ett Norrortssporten Plus abonnemang. Logga in på ditt konto om du har ett aktiv abonnemang eller skaffa ett redan idag. Alla intäkter går oavkortat till att driva Norrortssporten frammåt.

INNEBANDY Täby FC stoltserar med att vara världens största innebandyförening. Nu har klubben meddelat att man ska framåt – med nytt klubbmärke.
– ”Täby FC vill mer och nu vill vi det under ny flagg”, meddelar klubben via sin hemsida.

Täby FC ser framåt och gör stora förändringar. Nu pratar vi inte spelarvärvningar eller något sådant för elitlagen.

Nej, klubben har med budskapet ”Vill mer och nu vill vi det under ny flagg” presenterat nytt klubbmärke.

Vi är världens största innebandyförening med över 1200 ungdomsspelare samt elitlag med SM-guld för damerna senast 2019. Vår ambition över tid är att kunna ha herrarna på samma nivå utan att göra avkall på något annat – tvärtom så ska hela verksamheten gå framåt och elitlagen födas av världens främsta utvecklingsverksamhet”, skriver klubben på sin officiella hemsida där man också berättar hur klubben ska jobba i framtid för deras medlemmar:

Vi är jämställda med en ambition att öka förutsättningarna för samtliga våra lag och ledare framöver. Genom att aktivera tusentals medlemmar i Täby är vi ett samhällsbärande maskineri som utvecklar och utbildar barn & ungdomar i samarbete, respekt och vilja till ansträngning, utveckling och att nå gemensamma mål. Vi vill utveckla vår verksamhet framöver med lag inom parainnebandy och kommer under säsongen 2022/23 starta upp träning för 60+. Vi arbetar med öppet hus för nyanlända och skänker material till behövande i och utanför Sverige. Våra medlemmar är 6-81 år och det är ett åldersspann vi vill bredda och fördjupa.

App för partners och supportrar

Dessutom gör klubben en investering, genom en app, till sina partners och supportrar.

”Vi har tittat på en digital kommunikationsplattform som samlar flera av klubbens målgrupper på ett och samma ställe ur ett kommunikations-, lönsamhets-, och värdeskapande-perspektiv. Det är en förutsättning för en klubb med höga och långsiktiga ambitioner att ha den typen av verktyg och vi bedömer att Never Offside genom sin plattform Score kan leverera precis det vi efterfrågar.” säger Alexander Brinkmann, klubbchef för Täby FC, till hemsidan.

Senaste

Sollentunas drömstart bäddade för jubel i premiären

HOCKEY Det blev en rivstart för Sollentuna när säsongen...

Andra perioden fällde Viggan i premiären

HOCKEY Nu har även hockeytvåan dragit i gång. Viggans...

Täby FK:s damer behövde bara 24 minuter

FOTBOLL Det blev inte mycket till spänning när Täby...

Ödesmatch väntar för Täby FK – ”Måste bli bättre i vårt försvarsspel”

FOTBOLL Det har smugit sig in lite medvindar hos...
spot_img

Trendar Just Nu

Runnemo och Glasberg lämnar IK Frej Täby

SILLY SEASON – Stommen som fanns i Frej Täby...

5 egenskaper de bästa fotbollsspelarna har gemensamt

Det räcker inte med att ha kontroll över hur...

KLART: Lämnar Väsby – klar för division 2-klubb

HOCKEY Konkurrensen i Väsby Hockey har hårdnat - speciellt...

Håller damfotboll på att bli lika stor som herrfotboll?

Damfotboll växer sig allt större efter att länge ha...

Därför slutade Anders Rylander som ordförande i Stocksund: ”Hade inget annat val”

FOTBOLL Förra veckan meddelade Anders Rylander att han avgår...
Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Sollentunas drömstart bäddade för jubel i premiären

HOCKEY Det blev en rivstart för Sollentuna när säsongen startade under fredagskvällen. På bortaplan, mot SK Iron, fick man en drömstart som fortsatte matchen...

Andra perioden fällde Viggan i premiären

HOCKEY Nu har även hockeytvåan dragit i gång. Viggans premiärlycka föll i andra perioden trots att man inledde målskyttet. Efter en mållös första period skulle...

Täby FK:s damer behövde bara 24 minuter

FOTBOLL Det blev inte mycket till spänning när Täby FK:s damer besökte Uppsala. Bottenlagen Vaksala blev en munsbit för Täbygänget. Det ska spelas i 90...

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Hej alla besökare


Nu har vi gjort en uppfräschning av sidan. Till hösten kommer längre reportage, krönikor och speciella artiklar bli låsta till ett plusabonnemang, detta för att redaktionen utför ett journalistiskt arbete. Så skaffa ett pluskonto redan idag!

Teckna ett pluskonto genom att klicka här

TACK!

 

This will close in 20 seconds