5.8 C
Stockholm
tisdag, mars 25, 2025
HemRoslagssportenRimbo drar sig ur division 1

Rimbo drar sig ur division 1

Publicerad:

Liknande artiklar

KLART: Croneld lämnar Täby FC – nya äventyr väntar

SILLY SEASON Lagom till slutspelet kommer Täby FC en...

Täby FC slutade trea – nu väntar Endre i kvarten

INNEBANDY Täby FC lyckades vända ett 1–3 underläge nere...

Brödernas tappade 3–1 ledning – 5:e och avgörande

HOCKEY Brödernas/Väsby har haft en tuff matchserie mot Sundsvalls...

NORRORTS-TV – Boyaic: ”Tror vi kan slå vilket lag som helst”

https://youtu.be/CtFX_gnZdyA?si=zpiqH8XXC0WosZLi

NORRORTS-TV – Palm: ”Komplext att vara bra över 30 omgångar”

https://youtu.be/h1UAuLbf_IU?si=w3NSbf9pgTNEHhny
ROSLAGSSPORTEN Rimbo IF dam drar sig ut divison 1 med omedelbar verkan. Klubben kommer att avsluta säsongen i division 3 Uppland där man har sitt reservlag spelandes.

Rimbos division 1-lag har haft det knackigt denna säsongen. På nio matcher har laget bara lyckats spela in 1 poäng. Det har från klubbens sida stått klart en tid att ett av damlagen skulle dra sig ur seriespel, antingen division 1 eller division 3. Nu blev det det förstnämnda.

Flera trodde att div 3-laget skulle läggas och att klubben skulle börja om i division 2 till nästa säsong.

Häverödals SK bästa lag i Norrtälje Kommun
Nu väljer Rimbo alltså att spela vidare i damtrean resten av säsongen, där laget finns på en åttonde plats med 4 inspelade poäng på sju matcher.
 
I och med valet så blir ju Häverödals SK dam bästa lag i Norrtälje Kommun, då man ju innehar en femteplats i trean med tio inspelade poäng och en match till godo på övriga lag.
 
 
Text och bild: Sport mitt i roslagen/Bosse Andersson

Nyhetsbrev

- Få senaste nytt direkt på mailen

- Missa inga tävlingar eller utlottningar

- Följ dina favoritlag i norrort

Senaste nyheter

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com