Senaste Nyheterna:

Ingen rolig kväll i Gävle för SDE

HOCKEY SDE fick sig en rejäl funderar efter sin...

Krysset mot Stocksund – Österåker blir sämst tvåa i serien

FOTBOLL Det var seriefinal i herrfotbollens division 2 norra...

KRÖNIKA: Ledsen Vallentuna Hockey – ni degraderas

Nu börjar hockeyfebern stiga i norrort. I vissa hockeylador har...

Fem mål på fyra matcher – Rommel om målskyttet: ”Å shit, jag hade ingen koll på det”

HOCKEY En av Väsbyfansens favoriter – Henrik Rommel – har kommit in i ett målstim. Inför returmatchen mot Vimmerby, i hemmaborgen Renew Arena, hade han gjort 3 mål på lika många matcher. Nu såg han till att skriva in sig på nytt i målprotokollen, inte bara en gång utan två gånger.
Jag vet inte om man kanske jackar upp lite själv eller om det är tillfälligheter att dem går in, säger Rommel i en intervju på klubbens facebooksida.

Han värvades till Väsby förra säsongen – Henrik Rommel, 27. Han kom från en säsong, 2019/2020, där han fått dra på sig två olika matchtröjor i allsvenskan. Först AIK – 34 matcher och sedan Karlskrona – 5 matcher.

Första året i Väsbytröjan, 2020/2021, blev det totalt 17 poäng på 52 matcher – 3 mål och 14 assist.

I år, i Hockeyettan, har han funnit sin plats – vilket också visat sig poängmässigt. Inför returmatchen mot Vimmerby, dagen innan nyårsafton, hade han noterats för 23 poäng på 24 matcher – 7 mål och 16 assist.

Efter matchen hade Rommel kryddat på målskörden till totalt nio – efter att ha gjort två av de fyra målen i 4-3-seger. Dessa två fullträffar gjorde att han nu gjort fem mål på de fyra senaste matcherna.

–Å shit, jag hade ingen koll på det. Det har känts lite bättre i allettan. Jag vet inte om man kanske jackar upp lite själv eller om det är tillfälligheter också att dem går in. Men lite kan det nog vara att man taggar till, säger Henrik Rommel om sin målskörd den senaste tiden i en intervju på klubbens facebooksida och summera även de två matcherna mot Vimmerby.

–Jag tycker vi var bättre i tisdag (borta mot Vimmerby) och att vi skapade bättre lägen men inte får dit den, men idag gör vi mål på de lägen vi får.

Väsby Hockey avslutar året med tre raka segrar och befinner sig på en andra plats i allettans södra serie.

–Vi har börjat hitta väga att vinna och det känns som vi gör det som krävs, även om det inte är samma varje gång. Det en styrka i sig att vi kanske inte spelar på topp i alla matcher men plockar poäng i alla fall. Det stärker laget och det blir roligare varje gång att kommer ner till hallen med en skönare stämning, säger 27-åringen.

Hur vill du summera Väsbys 2021?
– Det var jobbigt när vi åkte ur allsvenskan. Jag tyckte vi ändå blev bättre och bättre under året och sedan när vi väl spelade kvalet så tycker jag att vi spelade nog vår bästa hockey. Det var en tuff match (5:e och avgörandet kvalmatchen mot Kristianstad) så det var surt och många grämde sig och det var tufft att ladda om till denna säsongen. Nu har vi lagt detta bakom oss och ser bara framåt.

Nyårsledig – Hur kommer du fira det?
– Jag ska jobba till 16.00. Sedan blir det att käka något gott. Men det blir inte allt för blött i alla fall. Det blir lugnt!

FOTO: Mikael Einarsson/Väsby Hockey

Senaste

Ingen rolig kväll i Gävle för SDE

HOCKEY SDE fick sig en rejäl funderar efter sin...

Krysset mot Stocksund – Österåker blir sämst tvåa i serien

FOTBOLL Det var seriefinal i herrfotbollens division 2 norra...

KRÖNIKA: Ledsen Vallentuna Hockey – ni degraderas

Nu börjar hockeyfebern stiga i norrort. I vissa hockeylador har...

Täby FC:s hemmapremiär blev en suddenrysare

INNEBANDY Säsongen för Täby FC började på topp. Storseger,...
spot_img

Trendar Just Nu

Runnemo och Glasberg lämnar IK Frej Täby

SILLY SEASON – Stommen som fanns i Frej Täby...

5 egenskaper de bästa fotbollsspelarna har gemensamt

Det räcker inte med att ha kontroll över hur...

KLART: Lämnar Väsby – klar för division 2-klubb

HOCKEY Konkurrensen i Väsby Hockey har hårdnat - speciellt...

Håller damfotboll på att bli lika stor som herrfotboll?

Damfotboll växer sig allt större efter att länge ha...

Därför slutade Anders Rylander som ordförande i Stocksund: ”Hade inget annat val”

FOTBOLL Förra veckan meddelade Anders Rylander att han avgår...
Kenneth Andersson
Kenneth Andersson
Ansvarig utgivare, Reporter & Skribent

Ingen rolig kväll i Gävle för SDE

HOCKEY SDE fick sig en rejäl funderar efter sin femte match för säsongen. Silvermedaljörerna Brynäs, i sin hemmaborg under onsdagskvällen, blev en för svår...

Krysset mot Stocksund – Österåker blir sämst tvåa i serien

FOTBOLL Det var seriefinal i herrfotbollens division 2 norra Svealand. Stocksund mot Österåker. Nu fick lagen dela på poängpotten, vilket kan glädja Österåkergänget. Seriefinalen mellan...

KRÖNIKA: Ledsen Vallentuna Hockey – ni degraderas

Nu börjar hockeyfebern stiga i norrort. I vissa hockeylador har det redan dragit i gång. Men för hockeyettan är det i helgen som premiären drar...

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Hej alla besökare


Nu har vi gjort en uppfräschning av sidan. Till hösten kommer längre reportage, krönikor och speciella artiklar bli låsta till ett plusabonnemang, detta för att redaktionen utför ett journalistiskt arbete. Så skaffa ett pluskonto redan idag!

Teckna ett pluskonto genom att klicka här

TACK!

 

This will close in 20 seconds